12 SDZ BIP
Aktualności
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
09.04.2018
12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
W piątek 6 kwietnia  kierowcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej  rywalizowali o tytuł najlepszego kierowcy.
Był to drugi etap konkursu „Wojskowy kierowca  roku 2018”, do którego zakwalifikowali się najlepsi kierowcy 12 dywizji wyłonieni we wcześniejsdzych eliminacjach na szczeblu jednostek wojskowych.
Zawody składały się z dwóch zasadniczych części: teoretycznej i praktycznej.
Zmagania kierowców rozpoczęły się od sprawdzenia wiedzy teoretycznej. Test obejmował szeroki zakres wiedzy  z dziedzin takich jak przepisy ruchu drogowego, ogólne zasady  bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Następnie żołnierze udali się na plac manewrowy i przystąpili do rywalizacji praktycznej. Weryfikacja umiejętności składała się z kilku konkurencji. Pierwsza „konkurencja zwrotności” polegała na pokonaniu placu manewrowego samochodem ciężarowym wukonując szereg manewrów takich jak, np. parkowanie równoległe i prostopadłe tyłem w jak najkrótszym czasie.
Kolejną częścią rywalizacji było sprawdzenie w praktyce umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach dorogowych, w tym prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Ostatnim etapem współzawodnictwa była konkurencja zwrotności polegająca na pokonaniu touru manewrowego samochodem osobowo-terenowym z zamontowanym talerzem i umieszczonej na nim piłce tenisowej. Jak się okazało tylko nielicznym zawodnikowm udała się sztuka bezbłędnej jazdy, a karne sekundy za zgubienie piłki decydowały o końcowym wyniku konkurecji.
Po kilkugodzinnych zmaganiach ogłoszono zwycięzców zawodów. Czołowe miejsca zajęli:
I miejsce – st. szer. Maciej Milas z 12 BZ,
II miejsce  - szer. Adm Wróbel z 12 BZ,
III miejsce – st . szer. Przemysław Polaczek z 5 pa.
Grono laureatów uzupełnił st. szer. Grzegorz Michalak z 7 BOW, który zajął 4 miejsce.  Ww. żołninerze jako reprezentacji 12 SDZ wezmą udział w dalszym etapie rywalizacji o miano najlepszego kierowcy na szczeblu RSZ.
 Przewodniczący komisji sędziowskiej kpt. Waldemar Wiśniewski podziękował uczestnikom za  zaangażowanie podkreślając wysoki poziom ich umiejętności. Jednoczenie życzył lareatom powodzenia podczas rywalizacji na wyższym szczeblu, do których to życzeń również i my się przyłączamy  wierząc w powodzenie i osiągnięcie sukcesów.

Tekst i foto: por. Marek Jankowski/Sekcja Prasowa 12SDZ

Jesteś: 5174965 gościem na naszej stronie