12 SDZ BIP
Aktualności
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
21.12.2017
12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich
W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się na sali tradycji 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich żeby uczcić pamięć żołnierzy Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej, 21 grudnia ustanowiony został Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa. Dzień ten nawiązuje do najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Sił Zbrojnych RP w misjach poza granicami państwa z dnia 21 grudnia 2011 roku, podczas którego w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu polskich żołnierzy z 20. Brygady Zmechanizowanej.
Dzisiejsze święto to chwila do refleksji, zadumy i przemyśleń związanych z historią udziału Polskich Żołnierzy w misjach i operacjach na całym świecie – od kontynentu azjatyckiego poprzez Europę, Afrykę aż po Amerykę Środkową.
Szczególnie wymagające i pełne poświęcenia były misje stabilizacyjne w Iraku i Afganistanie, w których uczestniczyli również żołnierze 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich. Były one bardzo ważnym sprawdzianem żołnierskich umiejętności. Dały również możliwość sprawdzenia się w rzeczywistych warunkach bojowych, gdzie zagrożenie życia jest nad wyraz realne.
Dziś mamy w naszych szeregach doświadczonych, sprawdzonych w boju żołnierzy, profesjonalistów, którzy tworzą nowy wizerunek nie tylko naszego batalionu ale całego Wojska Polskiego. Z drugiej strony zagraniczne misje i operacje były najważniejszym i najtrudniejszym egzaminem, okupionym żołnierską krwią ponieważ podczas nich zginęło 119 Polskich Żołnierzy.
Ich tragiczna śmierć utrwala nas w przekonaniu, jak trudne i niebezpieczne zadanie do wykonania stało przed żołnierzami. Jednocześnie uzmysławia to nam potrzebę i sens walki z problemem XXI wieku, jaką niewątpliwie jest międzynarodowy terroryzm.
 
Jesteś: 5174999 gościem na naszej stronie