12 SDZ BIP
Aktualności
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
03.05.2017
12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej” – tak jak pod koniec XVIII wieku, tak i współcześnie ten fragment Konstytucji 3-go Maja 1791 r. jest nadal aktualny. 
Uchwalona 3-go maja 1791 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Stanowiła ustawę rządową regulującą ustrój prawny. Swoją innowacyjnością wybiegała daleko w przyszłość, jednak nie uchroniło to Polski przed upadkiem w wyniku rozbiorów.

Oddając cześć twórcom Konstytucji 3-go Maja każdego roku tłumy Szczecinian gromadzą się przy Pomniku Czynu Polaków, aby uroczyście obchodzić te święto, które na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości narodowych. Z tego względu środowe obchody zgromadziły liczne delegacje służb mundurowych Garnizonu Szczecin, władz samorządowych, weteranów i kombatantów, szkół podstawowych, a także mieszkańców Szczecina.

W samo południe pełniący obowiązki Dowódcy Garnizonu Szczecin generał brygady Dariusz Górniak przyjął od kapitana Macieja Jóźwiaka meldunek o gotowości pododdziałów honorowych wojska i policji do rozpoczęcia uroczystości.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który podkreślił przywiązanie do tradycji i wartości związanych z Konstytucją 3-go Maja, akcentując wyjątkowość i doniosłość tego święta dla budowania tożsamości i dumy narodowej. „Spotykamy się dzisiaj jak co roku, aby okazać wdzięczność twórcom pierwszej w Europie Konstytucji z roku 1791, będącej dziełem świadczącym o nowoczesności, odpowiedzialności i światłości naszych przodków, wyrażonej w tak tragicznym dla naszej Ojczyzny czasie. Konstytucja 3-go Maja była zapowiedzią przełamania naszych słabości militarnych, politycznych i gospodarczych” – zaznaczył Marszałek Geblewicz.

W dalszej części uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Czynu Polaków. Rocznicowe obchody zakończyły się defiladą kompanii honorowych oraz licznych pocztów sztandarowych.Tekst i zdjęcia: por. Błażej ŁukaszewskiJesteś: 5174984 gościem na naszej stronie