12 SDZ BIP
Aktualności
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.
13.02.2017
12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

Przy pomniku Pamięci Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyła się uroczystość poświęcona uczczeniu 77. rocznicy masowej deportacji obywateli polskich z Kresów Wschodnich w głąb Związku Radzieckiego, na Syberię i Kazachstan.

 

W piątek 10 lutego szczecińscy Sybiracy przy udziale wojskowej asysty honorowej z 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich oraz kompanii honorowej Policji oddali hołd wszystkim ofiarom deportacji obywateli polskich z Kresów Wschodnich na Syberię i Kazachstan w latach II wojny światowej. Tegoroczna ceremonia zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych województwa zachodniopomorskiego oraz miasta Szczecin, a także przedstawicieli służb mundurowych i młodzież szczecińskich szkół, głównie Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków.

Po przyjęciu meldunku przez gen. bryg. Dariusza Górniaka pełniącego obowiązki Dowódcy Garnizonu o gotowości pododdziałów honorowych wojska i policji do rozpoczęcia uroczystości Orkiestra Wojskowa Szczecin odegrała hymn państwowy. W okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj oraz Miasta Szczecin zwrócili się do obecnych z przekazem zachęcającym do budowania postaw patriotycznych Polaków oraz zachowania w pamięci tragicznych wydarzeń związanych z 77. rocznicą masowej deportacji Polaków na Sybir.
 
Zabierając głos Prezes Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków Albert Miłoszewski przypomniał gehennę będącą udziałem zesłanych obywateli polskich. Tragiczny wymiar historycznych wydarzeń podkreśliła recytacja wierszy w wykonaniu uczniów szczecińskich szkół. Odczytanie Apelu Pamięci przez porucznika Bartłomieja Kuleszy z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz oddanie salwy honorowej zakończyło część ceremonialną uroczystości.
Następnie, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem „Pamięci Sybiraków”.


Tekst i zdjęcia: mjr Marek Nabzdyjak

Jesteś: 5174980 gościem na naszej stronie